18 Mayıs 2023 Perşembe

AS PARTİ BASIN AÇIKMAMASI

TARİH : 17 Mayıs 2023

KONU : İkinci Tur Desteği

KARAR:: 28 Mayıs 2023 seçimlerinde Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nu destekleyeceğiz.

BEKLENTİ / TALEP HK : İkinci Tur Desteği için herhangi bir makam mevki beklentimiz yoktur. Hiç bir ön şartımız yoktur.

                                    

 

GEREKÇELİ KARARIMIZ

             SEÇİM ÖNCESİNE DAİR:

             2018 seçimlerinde Cumhur İttifakını ve İttifakın Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı destekledik. İHA ve DHA ajansları üzerinden yaptığımız destek beyanının içinde yeni sisteme olan endişemizi açık ve net olarak ifade ettik. Oyunun dışında kalarak müdahale imkânsız oyunun içinde sistemin hatalarına müdahale daha olasıdır dedik. Muhataplarımıza önerilerde bulunmaya devam ettik. Mademki bu sistemle devam edeceksiniz bir KHK Merkezi kurun, bir de Meslek Meclisi oluşturun Kanun Hükmünde Kararname çıkarsanız bile işin ehli Meslek Mensuplarının oluru olsun, KHK Merkezinde teklif mini TBMM Komisyonu gibi tartışılsın ondan sonra Kanun Hükmünde Kararname yayınlayın dedik. El n otu, bilgi notu KHK zannediliyor. Ülke yönetiyorsunuz bir sabah uyandığınızda aklınıza geleni Karar haline dönüştürüp ana kitlenin hayatını kâbusa döndüremezsiniz. 

            7 Ekim 2022’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi ve YSK’ya yazılı olarak müracaat ettik ‘’Siyasi Fırsat Eşitliğini’’ sağlayın dedik. Aynı yazıda Seçime girecek Siyasi Partileri de üzerine basa basa uyardık bu hali ile seçimi kazanamazsınız dedik. 14 Mayıs 2023 seçim sonuçları bizim açımızdan sürpriz değildi. Bu uyarılarımız kale alınmaz ise İkinci tur seçim sonuçları da sürpriz olmaz.

 

             SEÇİM SÜRECİNE DAİR:

Hale etkisi sevdiğin birinin her yanlışını doğru görmektir. Ters hale etkisi ise sevmediğin birinin her doğrusunu yanlış görmektir. Bu çerçevede bir değerlendirme yapmak gerekirse;

             Aİktidar Açısından

   

             Bu ülkenin bir uçak gemisine ihtiyacı var elbette öyle muhteşem bir uçak gemisi yapanların eline sağlık. Ancak siz TSK için mi uçak gemisi yaptınız sirklerde şov yapar gibi şehir şehir dolaştırmak için mi? Eğer TSK için yaptıysanız sizin sirk maymunu gibi o gemiyi gezdirmeniz mi bu ülkenin bekasına fayda sağlar yoksa acilen TSK’ya teslim edip eğitim tatbikat ve harbe hazırlık aşaması mı? Harbe hazırlık yerine halka şov utanç vericidir. Hangi ülke Ordusu sirklerdeki bir uçak gemisini ciddiye alır ki?

             İHA yapılmış eyvallah, SİHA yapılmış eyvallah,  hatta bunu Damat bey yapmış ona da eyvallah. Ama terörle mücadelenin Siyasi reklam filmi yapılıp Şehitlerin kemiklerini sızlatırcasına Gazilerin canlarını yeniden yakarcasına İHA olmasa şehit olurdunuz diyerek Damat beyin İHA’sı eşliğinde ekranlarda ne hakla reklam yapabilirsiniz? Size kim böyle bir hak verdi? Terörle mücadeleyi koltuk derdi uğruna seçim kampanyasına alet etmek kimin hakkı olabilir? Böyle bir seçim kampanyasının sonucunda %100 oy alınsa bile meşru mudur? Peki ya dün gelen 5 şehit? Neredeydi o reklam filmindeki İHA’lar, SİHA’lar? Reklam filminde ağlatmadığınız anne yerine ağlayan annelerin suçu neydir?

             Eser Siyasetine kim karşı çıkabilir? Ankara Adana yolunda tek şeritte çukurlar içerisinde çile yolculuğunu bitirip iki şeritli yol yaptınız alkışladık. Paradan altı sıfır attınız paramızın onurunu kurtardınız alkışladık, her ne yaptıysanız eserlerinizi alkışladık. Ama seçimden seçime toplu açılış adı altında bize oy vermeyenler ya FETÖ’cüdür ya da PKK’lıdır ithamlarınızın nesini alkışlayalım?

             Savaş dünyanın sorunu hele de bölgemizde en doğal insani refleksi gösterip savaştan kaçanlara kucak açtınız. İster Suriyeli olsun, İster Afganlı, İster Pakistanlı, İster Afrikalı daha konuşmayı bilmeden yürümeyi bilmeden göçmen kaçakçılarının elinde deniz kıyısına vurmuş bebeklerin can verişine duyduğunuz duyarlılıklar için İnsanlığınızla insani değerlerinizle gurur duyduk. Ama sınırı geçip başka ülke topraklarında başka ülke vatandaşlarına bu Milletin parası ile briket ev yapmalarınızın nesi ile gurur duyalım? Şu an depremzedeler o briket evlerden bulsalar onlara Külliye gelir. Sırça saray gelir.

             AFAD’ın mültecilere yardım etmesinden gurur duyduk ama bu ülkenin Depremler için topladığı 50 milyar dolardan daha fazlasını Deprem tedbirleri yerine Mültecilere verilmesinin nesi ile guru duyalım? Hadi bunlara kucak açtınız niye vatandaşlık verdiniz vatandaş olmadan ekmek verilemiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlara Çadır verilemiyor mu? Mültecilere çadır yağdırırken enkaz altında kalan kendi vatandaşınıza çadır vermek yerine para ile satılmasını hoş görmediniz mi? Hadi vatandaş yaptınız isim değişiklik hakkı vermenizin nesi ile gurur duyalım? Mültecilere seçme ve seçilme hakkı vermeniz ‘’seçmen ithali değilse nedir’’ Seçmen ithalinizin nesi ile gurur duyalım?

             Mültecilerin oy kullandığı seçim sonuçlarını hangi yasal mevzuata göre tanıyalım?

Depremde hangi başarınız var? Uzaylılar mı yapı kayıt belgesi verip çürük yapılar meşrulaştırdı? Uzaylılar mı AFAD’ı Türkiye Mülteciler Dairesine çevirdi. Uzaylılar mı AFAD’ın açılımındaki AFET ve ACİL DURUMU unuttu? Uzaylılar mı ‘’İsteseniz de kanal İstanbul yapacağız istememenizde’’ dedi. Siz kanal İstanbul derdine düşerken apartman altlarında kolonlar kesilip iş yerleri genişletiliyormuş. Kaç defa imar yönetmeliği değiştirdiniz? Afet konusuna bir girersek o enkazın altından kalkamazsınız. 5902’de TAMP’da değişmeli, AFAD Afetler ve Acil Durum diye ikiye ayrılmalı. Liyakat de bir zahmet hatırlanmalı. Bin yıl geçse de TKY ile Afetlere çözüm bulamazsınız 6 sigma kalite anlayışı diye de bir şey var.

Demokrasi güzel bir şey Milli Görüş geleneğinden beri Demokrasi çabanız Milli İradeye saygınız ile gurur duyuyoruz. Ana kademe, Kadın kolları, Gençlik kolları sokak sokak, ev ev alın teri dökerek aldığınız seçim sonuçlarına elbette saygı duyuyoruz. Ama seçimleri Siyasi darbe gibi görmenin nesine saygı duyalım?

 

             Başkası seçilirse teslim ederler mi etmezler mi algısı oluşacak hale gelecek düzeyde yaratılan endişenin nesine saygı duyalım?

 

             Bir özel hastane istediğim hastayı muayene ederim istemediğimi etmem diyebilir mi? Özel bir havayolu firması istediğim yolcuyu alırım istemediğimi almam diyebilir mi? Özel bir kanal da olsa bir Televizyon kanalı istediği Siyasetçinin yıldızını parlatıp ona övgüler yağdırırken istemediği bir Siyasetçiyi pervasızca eleştirebilir mi? Özel Kanalların ötesinde TRT bunu yapabilir mi? Anadolu Ajansı taraf tutabilir mi?

 

             Kimse sizi eleştirmeyince mükemmel mi oluyorsunuz?

             Padişahım çok yaşa korosu eşliğinde nasıl empati yapabiliyorsunuz?

             Siz 85 milyon için mi varsınız? 85 milyon sizin için mi var?

             Başka bir ülkede asgari ücretli sıradan bir vatandaş olsanız o ülkede de sizin gibi seçilmiş bir Lider olsa o yaşadığınız ülkede sizin gibi bir Liderin yönettiği ülkede olsa orada yaşamak ister miydiniz? Esenboğa hava alanından ak sarayınıza kadar siz geçeceksiniz diye kışın dondurucu soğuğunda ayazda, yazın sıcakta ter altında adım başı bekletilen gariban polisler, ucu bucağı görünmeyen fiyakalı konvoylar, kurtuluş savaşında gibi tepenizde size eşlik eden askeri helikopterler, sayısız özel uçaklar 85 milyon faniden sizin dışınızda kime hak? Bende bir Siyasi Parti Genel Başkanıyım tarifeli belediye otobüsü ile evime gidiyorum.  

            Her devrin adamları sizi yücelttikçe yüceltirken halkı anlamanız gaz maskesi ile gül koklamak gibi imkânsızdır. Her türlü imkânlarına rağmen sizin yerinizde olmak istemezdim. İstesem de zaten olurdum.  Partim kurulduğunda imkân ve kabiliyetimi benden daha iyi analiz edip nabız yoklamadınız mı? Siz benden çok daha iyi biliyorsunuz bu Partinin imkân ve kabiliyetini. Her tercih bir seçiş her seçiş bir vaz geçiştir. Ben de bir faniyim ama ülkenin yarısı taparcasına beni severken diğer yarısı benden nefret etsin istemezdim. Erdoğan karşıtlığı söyleminizin meali aslında Erdoğan nefreti değil mi? Niye bir ülkenin yarısı sizden nefret etsin. 3600 ek gösterge de ben bile size minnet duydum ama şimdi karşınızdaki adayı destekleme noktasına geldim. Bunda sizin hiç mi payınız yok?

           En son ne zaman kiracı olup ev kirası derdine düştünüz? En son ne zaman tarifeli belediye otobüsünde sıradan vatandaş gibi balık istifi yolculuk ettiniz? En son ne zaman pazardan sebze meyve aldınız? En son ne zaman bir kıyafet alırken şimdi param yok bir dahaki ay alırım diye düşündünüz? Sizi çok iyi anlıyorum Kıymetli Başkanım ‘’İnsanın imkânı iyi olunca çevresindeki herkes aynı şartlarda yaşıyor hissine kapılıyor ve hatta burası Türkiye fırsatlar ülkesi bir iki hamlede sayısız para kazanılır’’ diye düşünülüyor. Cebinizde paranız yoksa karşınızdaki kişi size bir şey ısmarlarken en azından istiyorsunuz. Ama cebinizde para varken herkeste var zannediyorsunuz. Yirmi yıldır unuttuğunuz gerçek şu ki?

 

           BU MİLLET ALLAH KİMSEYİ AÇLIKLA İMTİHAN ETMESİN DUASI AŞAMASINDADIR

 

           Peki bu aşama ne aşaması biliyor musunuz? ‘’ Magna Carta’nın ayak sesleri aşamasıdır.

 

           Bu ülkede reşit olma yaşı 18, askere alma yaşı 20, siz 21 yıldır iktidardasınız bir beş yıl daha iktidarda kalırsanız çeyrek asır olacak ‘’bu kadarı da olmaz’’ aşaması. Size yakışan 28 Mayıs’ta çekilmenizdir. Ya da daha onurlu bir davranış ile Sayın Abdullah GÜL’ü Cumhurbaşkanı yardımcısı yapıp seçimden kısa bir süre sonra yetkilerinizi ona devredip sağlık gerekçesi ile istifa etmenizi düşünme aşamanızdır.

 

           Çünkü mevcut şartlarda bu zaten bir seçimden çok ‘’kamu imkânları ile kamunun işgalidir’’ Benim Partimin geliri sıfır gideri sıfır diye ben yargıya hesap verirken hazineden para ile seçim yarışı tam olarak kamu imkânları ile kamunun işgalidir.

 

            Hani asım beyin dediği gibi ‘’fakir çalmasını bilmediği için fakir değil’’ bu millet de sosyal medyada dolaşan çalma iddia ve ithamlarına itibar edecek değil. Birçok değişimler geçirdiniz bu Milleti defalarca şaşırttınız en zor dönemlerde hiç beklenmedik doğru kararlar aldınız. Çeyrek asır önceki siz bu günkü sizi nasıl sevebilirdiniz? En azından bir dönem muhalefette kalmazsanız çevrenizdeki her devrin adamlarının gerçek yüzünü nasıl görebilirsiniz? Kendi hür iradeniz ile bu ülkenin önünü açtığınızda bu Millet AK Sarayı size hediye edecektir. Orada çeyrek asırlık bilgi birikimi olan onursal bir ülke liderinin olması israf değil istikrarımızın teminatı olacaktır. Artık gelinen aşamada bu ülke sembolik Krallığı Demokrasi kılıfı adı altında Kraldan çok yetkilere sahip olunmasına tercih edecek hale gelmiştir.

 

 

              SEÇİM SÜRECİNE DAİR:

              B.  Partimiz Açısından

 

              AK Partinin her durumda İktidar alternatifi her durumda AS Partidir.

Heplik ile Hiçlik bir tercihtir. Biz hiçlik yarışındayız. Faaliyette olan 129 Siyasi Parti var. Ama şimdi biraz sesli düşünelim benim Siyasi Partimde olan imkân ve kabiliyet hangi Siyasi Partide var?

 

              2018 seçimlerinde yeni sistemden endişe duyduğumuz için İktidarı destekledik, oyunun içinde sistemin hatalarına müdahale etmek mümkün olabilir diye düşündük.

 

              2023 seçimlerinde muhalefeti destekliyoruz. HDP istediği kadar muhalefete destek olsun ya da olmasın kurucularının çocuğu emekli askerlerden oluştuğu için kamuoyunda askerlerin uzantısı olarak algılanan AS Parti de muhalefette, PKK uzantısı olduğu iddia edilen HDD’de muhalefete. Siyasiler ‘’terör ile aranıza mesafe koyun’’ dediğinde HDP terör ile aramıza mesafe koyduk dese Siyasilerin tamamı ikna olur. Ama biz sorarız nasıl? diye. Siyasiler teröristler silahlarını gömsün der. Biz sorarız nereye? Ne kadar? Gömdüğünüz silahların seri numarası ne? Balistiği alındı mı diye. İktidar Belediyelere kayyum atar, muhalefet tersini söyler biz bu konularla hiç ilgilenmeden Belediyelere bir girip çıktığımızda Belediyeler kimin eline geçmiş, ya da geçmemiş ya da gerçek niyet neymiş çözeriz.

 

              Ankara’daki tek bir Orduevine günde 15 bin kişi girip çıkıyor 5 Orduevi var. Orduevlerinin karşılarında birer ofis tutup Partimizin adını yazsaydık şu an Ana Muhalefettik. Bir İl Teşkilatı için 7 kişi İlçe Teşkilatı için 5 kişi gerektiğini 2015 yılında Parti kurduğumuzda da biliyorduk. Mete han zamanından beri Teşkilatlanma kriterlerini bilen bir kesimiz.

 

               Arkamızda halk var bizim bir sözümüze kitleler sokaklara dökülür sözleri bizim dışımızdaki Partilerde ne anlam ifade eder orasını bilemem ama bizde bir karşılığı yoktur. Tek bir devremiz binlerce kişilik emekli seçmen potansiyelidir. Bu söylemlere pirim vermeyiz.

 

                En sıradan emekli asker en az bir defa doğuda şark görevinde bulunmuştur. Geçici köy korucuları ve bölge halkı ile birçok kalıcı gönül bağı oluşmuştur. AS Parti ikinci viteste doğu ve güneydoğuda HDP ile yarışabilecek ilk ve son Siyasi Partidir.

 

                 Sosyal Medya başlangıcımız mİRC'dir.  Son halkası tiktoktur. Twitter’da yıllardır ilk ve son sözü bizim söylediğimizi bilenler bilir bilmeyenler de öğrenir. Tiktok’u anlamayan seçim kazanamaz. Tiktok bu seçimin kaderini değiştirebilir. Facebook gazete gibidir gören okur. Twitter televizyon gibidir çevrimiçi olanlar kader belirler. Tiktok tv kanalı gibidir. Bir kuruş vermeden tv kanalı sahibi olma fırsatı Tiktok dışında başka hiçbir yerde yoktur.

 

                 Sosyal Medyada ilk ve son sözü söyleyeceğimizden emin olduğumuz için 2015 yılından bu güne kadar yazılı ve görsel basında olmadık, yazılı ve görsel basını zinhar önemsemedik.

 

                  SEÇİM SÜRECİNE DAİR:

                  C. Muhalefet Açısından

 

                  Memleket Partisi ve Zafer Partisine üçüncü bir ittifak önerdik. Böyle bir ittifak hayata geçmiş olsa İYİ Parti masadan kalktığında doğal adres olarak bu ittifaka gelirdi. Bu gün ikinci turda bu ittifakın adayını da konuşuyor olabilirdiniz.

 

                   CHP ile görüşme denemelerimiz Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU nezdinde karşılık bulmamıştır. 2015 yılından bu güne kadar AS Parti ile ilgili mesafeli bir duruşu vardır.

 

                   İYİ Parti açısından CHP’deki benzer tavır Sayın Merak AKŞENER’de de aynıdır.

 

                   HDP’ye bakış açımız. HDP ile bir diyaloğumuz söz konusu olamaz. PKK uzantısı olup olmadığı bizim ilgi alanımızda olan bir durum olamaz ‘’bağımsız yargının’ işidir.

 

                   Akil adamlar anlamsız şovlar gölgesinde denenen çözüm sürecinde gerçekte iki taraf vardı. HDP’nin muhatabı İktidar değil AS Partiydi. Şehit olanlar, Gaziler bizim meslektaşlarımız hiçbir şey olmasa bile ömrünün belirli bir dilimini o dağlarda geçiren bizleriz.

 

                   Selahattin DEMİRTAŞ’ın içerde olmasına sevinmeyiz. Dışarıda olmasından endişelenmeyiz. Bu konu tamamen yargının işidir. Yargıya intikal eden konu hakkında yorum yapmayız. Bu vesile ile Selahattin DEMİRTAŞ’ın içeride olmasını terörün çözümü gibi gösterenlere de hatırlatmak isteriz ki; Genelkurmayın ayrı, Kuvvetlerin ayrı MSB’ye bağlanması emir komuta birliğine dolayısı ile terörle mücadeleye bu konudan daha fazla zarar vermektedir. Harp Akademilerini kapatıp yerine bir Üniversite açıp başına da bir Sivil atamak  daha çok endişe vericidir.

 

                     ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER  ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER İLE İLGİLİ DİLEK VE TEMENNİLER :

 

                     İkinci Tura Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU yerine ben kalsam şöyle yapardım.

         

                     Kamu imkânları ile seçim kazanılırsa sine-i millete döneceğimi beyan ederdim,

 

                     28 Mayısta son yirmi yılda vatandaşlık verilen tek bir mülteci veya göçmenin oy kullandığı seçimlerin sonuçlarını tanımayacağımı o durumda da sine-i millete döneceğimi beyan ederdim,

                     Ekranlarda orantısız propaganda yapıldığı takdirde de sine-i millete döneceğim der ve 28 Mayıs'ta seçim sonucuna göre sine-i millete dönerdim.

                     Ben 7 Ekim 2022’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi ve YSK’ya yazılı olarak bildirdim. Son yirmi yılda vatandaşlık verilen tek bir mülteci veya gözmenin oy kullanmasına izin verirseniz ben o seçimin sonuçlarını tanımam dedim. Bu bakımdan 14 Mayıs 2023 seçimlerinin sonuçlarını tanımıyorum. Benim açımdan bu sonuçlar yok hükmündedir. Elbette ki benim yok hükmünde olmam fiili olarak gerçeği değiştirmiyor ancak Demokratik yasal çerçevede Bir Siyasi Parti Genel Başkanı en fazla böyle bir tavır sergileyebilir. Sokaklara inip sonuçları protesto etmek çeyrek Asırlık bu ülkenin güvenliğine verdiğimiz emeğimize saygısızlık olur.

                    Halkımıza da her türlü seçim sonucuna karşı hoşgörü tavsiye ederiz..

                    Saygılarımla

                                                                                                                                             

 

                                                                                                                                                                                                                                                       Cavit KAYIKCI

                                                                           AS Parti Genel Başkanı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder